Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnowicach świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Data dodania: 2022-11-28

Szkoła Podstawowa w Sosnowicach wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności.

21 listopada uczniowie klas I - III wzięli udział w akcji edukacyjnej "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022". W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. We wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze. Dzieci m.in. wykonały rysunki pt. "Superbohater broniący praw dziecka", obejrzały filmy edukacyjne: "Czym są prawa dziecka?", "Wszyscy mamy prawa", zagrały w grę "Memory" oraz kolorowały kolorowanki przedstawiające prawa dziecka. Na szkolnym korytarzu powstała gazetka tematyczna poświęcona prawom dziecka. Dodatkowo zorganizowaliśmy "Niebieski Marsz dla praw dziecka".

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności / cookies
Autor strony: Agnieszka Lupa | Realizacja 2019- Dobre Linki
Informacja O stronie
Script logo