Uczniowie VIII klasy w KL Auschwitz - Birkenau

Data dodania: 2022-11-16

Mało jest miejsc, których nazwa budzi grozę mimo upływu lat. Miejsce odosobnienia około 1,3 miliona ludzi, z których zmarło co najmniej 1,1miliona..Fabryka śmierci pełniąca funkcję zarówno obozu koncentracyjnego jak i natychmiastowej zagłady. W latach 1940 - 1945 nazwa Auschwitz - Birkenau była synonimem wszechwładnego terroru i dehumanizacji człowieka.

Ziemie polskie z uwagi na bliskość Rzeszy, front wschodni oraz częściową izolację stały się dogodnym miejscem do realizacji ludobójczych akcji niemieckich nazistów. W kompleksie obozowym Auschwitz - Birkenau dokonywano eksterminacji Polaków, Żydów, Romów oraz innych narodowości. W masowych mordach stosowano „przemysłową technologię” komór gazowych i pieców krematoryjnych. Z masowej zagłady uczyniono świetnie prosperujący projekt ekonomiczny - konfiskowano nowo przybyłym więźniom precjoza, ubrania, włosy ludzkie stosowano w przemyśle( uszczelki filcowe, włosianka ). Złote zęby wyrwane z nieboszczyków przetapiano w sztaby i wysyłano do Banku Rzeszy, popiół ze skremowanych ciał służył jako nawóz w przyobozowych gospodarstwach lub był sprzedawany jako mączka kostna.
Miejsce Pamięci KL Auschwitz - Birkenau klasa VIII zwiedziła 8 XI 2022r. Poznaliśmy Auschwitz I z jego ponurym Blokiem 11 i Ścianą Śmierci oraz Krematorium I. Zwiedzanie zakończyliśmy w Birkenau, gdzie przeszliśmy Juden Rampe, zobaczyliśmy ruiny Krematorium II oraz Blok 25 w obozie kobiecym BI a.
Z. Piotrowski/ M.Czechowicz

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności / cookies
Autor strony: Agnieszka Lupa | Realizacja 2019- Dobre Linki
Informacja O stronie
Script logo