Spotkanie z poetką ludową Marią Bednarz

Data dodania: 2019-12-18

Spotkania z poetką ludową Marią Bednarz - „Historyczno – artystyczny spacer po Sosnowicach”

W październikowy dzień w ramach projektu „Historyczno – artystyczny spacer po Sosnowicach”, który ma na celu zachowanie dziedzictwa historycznego naszej miejscowości oraz rozpowszechnienie twórczości poetki ludowej z Sosnowic pani Marii Bednarz oraz promocję sztuki i literatury wśród młodzieży- uczniowie naszej szkoły odbyli spacer do zabytkowego, drewnianego Kościółka pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Sosnowicach. Ten zabytkowy kościółek pochodzi z II poł. XVI w. fundacji rodziny Strzałów, ówczesnych właścicieli Sosnowic. Przewodnikiem była pani Maria Bednarz poetka ludowa i kustosz tejże świątyni. Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali wnętrze zabytkowej świątyni. Pani Maria opowiedziała legendy związane z kościółkiem – tj. „O pastereczce Zosi” oraz o Królu Janie III Sobieskim, który zatrzymał się przy kościółku w Sosnowicach podczas wyprawy pod Wiedeń. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali legend i z dużym zainteresowaniem zwiedzali wnętrze zabytkowej świątyni. Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania, wrócili do szkoły bogatsi w cenną wiedzę na temat historii sztuki, uzmysłowili sobie, że w ich wsi znajduje się bezcenna perła architektury sakralnej.

27 listopada z kolei pani Maria Bednarz, poetka ludowa z Sosnowic gościła w naszej szkole. Było to II spotkanie w ramach projektu „Historyczno – artystyczny spacer po Sosnowicach”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkoły oraz dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy pani Wiesława Jarguz oraz przedstawicielka Stowarzyszenia „Szkoła z Inicjatywą” pani Izabela Talar –Westenholz.

Po uroczystym przywitaniu gościa przez panią dyrektor, pani Maria na początku krótko opowiedziała o sobie i swoim życiu, a potem o swojej aktywności twórczej. Autorka przedstawiła dzieciom swoje wiersze, które wywodzą się z poezji ludowej: prostej, pisanej z serca. Dzieci z wielkim zaciekawieniem i przejęciem słuchały wierszy, które poetka recytowała. Wiersze , które przedstawiała poetka dotyczyły zarówno wspomnień z dzieciństwa jak i miłości do otaczającego świata do swojej wioski, przyrody, poezji, wiersze religijne i refleksyjne. Uczniowie zrobili niespodziankę pani Marii i także przygotowali i zaprezentowali kilka wierszy poetki.
W dowód uznania pani dyrektor Elżbieta Kosek wręczyła pani Marii Bednarz MECENASA SZKOŁY za kształtowanie w młodym pokoleniu świadomości lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz życzliwość, wsparcie i pomoc w realizacji projektu „Moje miejsce na Ziemi”
Życzymy powodzenia w realizacji zamierzeń, pomyślności i kolejnych twórczych pomysłów.
Spotkanie odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze. O tym, że spotkanie było udane, świadczyły duże brawa.

Maria Bednarz – poetka ludowa. Mieszka i tworzy w Sosnowicach. Obecnie ma 88 lat. Z zawodu krawcowa. Pierwszy wiersz, jak sama wspomina napisała kiedy miała osiemnaście lat. Pisze wiersze, piosnki weselne, skecze oraz monologi przeznaczone na różne okazje. W 1980 r. zdobył trzecią nagrodę w konkursie poetyckim organizowanym przez Krakowski Dom Kultury „Pałac Pod Baranami”. W 1982 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Dowodem uznania dla jej twórczości jest nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa w 1984 r. W 1986 r. Telewizja Polska wyemitowała poświecony jej program. Poetka należy do Związku Literatów „Wyspiarze” działającym przy Domu Kultury w Skawinie. Społecznie pełni funkcję opiekuna – „kustosza” zabytkowego kościółka w Sosnowicach. A o swojej wiosce tak pisze:

„Kocham swa wioskę, w której pracuję, żyję.
Kocham swą okolicę, u siebie najlepiej się czuję.
Kocham tę rzekę Sosnówkę, która wysycha z pragnienia”.

Bibliografia

Witryna Poetów, „Taka Malownicza Gmina” 1996 nr 9, 5.

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności
Autor strony: Agnieszka Lupa
Realizacja 2019- Dobre Linki NETu
Informacja O stronie
Script logo