O szkole

Historia Szkoły w Sosnowicach sięga roku 1906. Istniała wówczas klasa dla dzieci z Sosnowic, ale podlegała szkole macierzystej w Pobiedrze. Dwa lata później utworzono jednoklasową szkołę w Sosnowicach. W 1909 roku Rada Gminna podarowała kawałek pastwiska (52,81 a) pod budowę szkoły. Już w 1911 roku nauka rozpoczęła się w nowym budynku, składającym się z dwu sal lekcyjnych, szatni i mieszkania dla nauczyciela.

Niełatwe były losy szkoły. Budynek często zalewały powodzie, ale szkoła przetrwała dwie wojny, liczne reformy i reorganizacje. W 1965 roku powołano szkołę siedmioklasową, następnie ośmioklasową, ale w latach 1975 – 1981, na skutek zmiany stopnia organizacyjnego, uczniowie starszych klas uczęszczali do szkół w Paszkówce, Brzeźnicy i w Tłuczani.

Od września 1981 roku w Sosnowicach działa pełna, początkowo ośmioklasowa, a po ostatniej reformie systemu edukacji – sześcioklasowa szkoła podstawowa.

W 1983 roku zapadła decyzja o nadaniu szkole imienia i ufundowaniu sztandaru. W przygotowaniach do uroczystości uczestniczyli wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice z przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego, panią Leokadią Antos na czele.

2 czerwca 1985 roku Szkoła Podstawowa w Sosnowicach otrzymała imię polskiej poetki Marii Konopnickiej.

 

Komitet Rodzicielski ufundował sztandar i pamiątkowe tablice, które do dziś zdobią nasz szkolny korytarz i przypominają o tej niezwykłej uroczystości

 

Hymn Szkoły

ROTA
Maria Konopnicka
muzyka: Feliks Nowowiejski

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy,
Nie damy, by nas gnębił wróg...
- Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy Ducha,
Aż się rozpadnie w proch i pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg...
- Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności / cookies
Autor strony: Agnieszka Lupa | Realizacja 2019- Dobre Linki
Informacja O stronie
Script logo