Mikołajki w Myślenicach

Data dodania: 2022-12-09

8 grudnia klasy 7 i 8 udały się na ziemię myślenicką w poszukiwaniu św. Mikołaja. Jednak w odwiedzonym Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta 11 czekały na nas nieco inne postacie: Strzyga, Bogienka, Potępieniec – postacie mitologii słowiańskiej utrwalone w opowieściach spisanych przez Oskara Kolberga – etnografa, folklorystę i kompozytora. Ta żywa lekcja historii i języka polskiego w otoczeniu eksponatów i pamiątek regionalnych muzeum sprawiła, że przenieśliśmy się w czasy pogańskie. Przemieszczając się w półmroku, z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści mgr Karoliny Papiorkowskiej-Dymet o przeplataniu się pogaństwa z chrześcijaństwem. Mogliśmy po raz kolejny połączyć naszą wiedzę z Mickiewiczowskich „Dziadów” z tym, co zobaczyliśmy na wystawie. Szukaliśmy w zakamarkach ekspozycji kolejnych liter do hasła, na którego rozwiązanie przyszedł czas przed projekcją animacji o Strzydze. W filmiku Kajetana Obarskiego natrafiliśmy także na ciekawostkę z naszych okolic – opowieść z Liszek, którą opisał w jednym ze swych tomów sam Oskar Kolberg.
Pobyt w Muzeum Niepodległości w Myślenicach zmienił nasze podejście do wizyt w tego typu instytucjach – to świetnie łączy przeszłość z teraźniejszością, a atrakcyjna i darmowa trasa zwiedzania zachęca do kolejnych odwiedzin w tym miejscu.
Wyjazd zakończyliśmy w kręgielni myślenickiej, gdzie każdy z nas mógł wypróbować swoich sił na torze, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności / cookies
Autor strony: Agnieszka Lupa | Realizacja 2019- Dobre Linki
Informacja O stronie
Script logo